• slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
Duyurular

Derneğimizin olağan Genel Kurul Toplantısı 1Nisan 2018 Pazar günü Saat 12.00de Bayrampaşa Dernek merkezimizde yapılacaktır.Belirtilen gün çoğunluk sağlanamadığı takdirde ikinci toplantı 8 Nisan 2018 pazar günü aynı yer ve saatte nisapsız olarak yapılacaktır.

Sayın Üyelerimize ve ilgililere Önemle duyurulur.


Yeni Yönetimimiz Hızlı Başladı.Köyümüzde Yazın şenlik yapma kararı almıştır.Cimilliler Tatil Programınızı ona göre yapın.


Derneğimizin Olağan Genel Kurul toplantısı 23 Mart 2021 de yapılmış olup Yönetim kurulu ve görevleri belirlenmiştir. Başkanlığa İbrahim Kumbasar Başkan Yardımcılığına Cihan Kumbasar Genel Sekreterliğe Murat Piyade seçilmiştir. İbrahim Aşar ,Hamza Aksu ,Rüştü İhtiyaroğlu,Mustafa Hızlı yönetim kurulu üyeliğine seçilmiştir.


Sn Ahmet Taşçının Pide sponsorluğunda ve Dernek Başkanımız Hasan Taşçının başkanlığında gerçekleştirilen Dernek Toplantımızda Cimilin yol yapımını gerçekleştirmek için izlenilebilecek yol lar üzerinde görüşme yapılmış olup girişimleri yapmak için harekete geçme yönünde izlenebilecek adımlar üzerinde görüşler bildirilmiştir.

Derneğimizin gelecek nesillere kalıcı bir yapıda kurumsallaşmış biçimde hizmet verebilmesi için çeşitli düşünceler paylaşılmış olup şirket kurma yada arsa yatırımı ile gelir elde edilmesi ve cimilde hayvancılık üzerinde görüşler bildirilmiştir.

Bildirilen görüşlerin  olgunlaştırılarak tekrar görüşülmesi ve üyelerimizden gelecek yeni projelerin değerlendirilmesi için 8 Ocak  ta Derneğimizde üyelerimizle toplanılması için karalaştırılmıştır.


Sitemizin haber  duyuru ve içeriğinin zenginleştirilmesi için siz değerli üye ve ziyaretçilerimizin öneri ve katkılarını bekliyoruz


Suriyeli mülteci kardeşlerimize açmış olduğumuz yardım kampanyası tamamlanmıştır. Destek veren tüm üyelerimize teşekkür eder,Mevla'dan her iki cihan'da ecrini vermesini dileriz.


Nisan ayı burs aidatları Bursiyerlerimizin hesaplarına yatırılmıştır.Öğrencilerimize duyurulur...


3.Geleneksel Cimil Gecemizde Birey Eğitim Kurumlarından Eğitim Seti Kazanan Talihlilerimizin Eğitim setleri Dernek Merkezimize Gelmiştir.


Rize Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 0   0
EURO 0   0
       
Özlü Sözler
Derya büyüktür ama herkes kabı kadar alır
Sponsorlarımız
Cimil Köylerinin Tanıtımı


CİMİL

            Cimil üç muhtarlık ama dört köydür.İki köy bir muhtarlıktır.Hepsine Cimil köyleri denir.En yukarıda Başköy vardır.Rizenin en son ve en yüksek köyüdür.Onun Altında Orta köy vardır.Burası bir muhtarlık iki köyden oluşmaktadır.Ortaköyün ortasından geçen bir dere Paşaköy( Eski ismi Hapinç )ile Ortaköyü birbirinden ayırır.Bu köyün altındada (eski ismi aşaköy )Yetim Hoca Köyü vardır.Bu köy ismini Meşhur Meşhur bir din alimi olan ve dayısı ile birlikte erzuruma göç ederek orada bir çok talebe yetiştiren yetim hocadan alır.

           Cimilin Özellikleri Mimarisi Rizenin diğer köylerine benzemez .Evleri bitişik nizamdır.Evlerin tamamı kütük evdir.Cimil Köylerinin kurulduğu yerler zamanında ormanlıkmış.Evler kesilen dev ağaçların kütüklerinden yapılmıştır.Üst üste yerleştirilen kütüklerin araları çamur ve yumurta akı ile yapılan bir harçla sıvanarak kışın sıcak yazın serin olmasına imkan verecek şekilde izolasyon sağlanmıştır.Cimil 1974-1980 arasında Talihsizlikler yaşamış üç köyde peşi sıra yanmıştır.Evler bitişik nizam olduğundan ve 300-400sene önceki bir yerleşke olduğundan ağaçlar kurumuş çıra gibi olmuş bir yerde çıkan yangın köyün büyük bir kısmını etkisi altına almıştır.İlk olarak Paşaköy (Hapinç)1974 yılında yanmıştır.Hapinç araziler birleştirilerek Bir plan dahilinde evler yapılmış Herkes evine taşınmıştır.1976 yılında Ortaköy 1977 yılındada Başköy yanmıştır.Ortaköy ve başköy bireysel olarak devletten yardım parasını almış ve evlerini yaptırmıştır.

           Cimilde Hangi Aileler vardır. Cimil eski bir köy dörde ayrılmış,Her köyün ailesi ayrı.Kumbasarlar hem başköyde hem orta köyde var.Paşaköy(Hapinçte )sadece Kumbasarlar var.Soy adı kanunundan sonra kardeşine amcasına kızan soy isimlerini değiştirebiliyordu.Bazı aileler çeşitli nedenlerle soy adlarını değiştirdi.Mesela Başköyde Özer soy adını alan miseloğulları var.Topallar özgen soyadını aldı.Demircioğulları var.Sarallar var.sarallardan bazıları San soy ismini aldı.Yine saralardan bir kısmı Çetinkaya oldu.Ayrıca Cesurlar var onlara hodravlar denir.Lamaşlar Dikmen soyadını aldı.Muti ailesi Aşar soy ismini aldı.Albayraklar ve Beyazpınarlar var.Ortaköyde Piyadeler.Kaplanlar, Saroğlular var.Yetim Hoca köyünde Taşçı ,Hızlı,Kaba,İhtiyar,Aday aileleri var.Ayrca Cimil Kökenli Gezmişoğulları olarak bilinen gezmişler ve Deniz Gezmiş cimil kökenlidir.Halende köyümüzde akrabaları vardır.Bubub gibi çok geniş liste meydana gelebilir ama eski başbakan ve Anavatan Partisi Genel Başkanı Mesut Yılmazın amcası İzzet Akçalın ve Erol Yılmaz Akçalın kökenide Cimildir.

             Cimilde Ekonomi Cimil daha öceki dönemlerde ekonomik bir merkezdi.Demir madeni ve demircilerle birlikte At nalı ,mıh,kerpeten ,kazma çapa olarak balta yapılırdı.Kapı kolları ve menteşelerde köyümüzde üretilirdi.Yaylalara ve ispire gidenler at nalını ve mıhlarını mutlaka cimilden tedarik ederlerdi.En iyi at semerleri orta köyde yapılırdı.Keçi kılından erkekler için pantolan bayanlar için dolaylık yapılırdı.Su geçirmediğinden çok Kullanışlıydı.Uretilen yağ ve peynirleri koymak için kadılar yağılırdı.Kış çok ağır geçtiğinden yazın en fazla harekete sebap olurdu.

Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Köşe Yazıları
Son Ziyaretçi Yorumları
Alaettin Demircioğlu
6.Olağan genel kurulumuzu yaptık.Sevgili dostumuz prof. dr.Hasan taşçı 2 yıl görev yapacaktır.Kendisine ve yönetim kurulundaki kardeşlerimize başarılar diliyorum.Şimdiden yardıma hazırım.Ayrıca eski başkanımız Sevgili Ahmet kumbasar kardeşime ve yönetimdeki arkadaşlarına çok önemli katkıları için şükranlarımı arz ediyorum.Tüm hemşerilerimize sevgilerimi gönderiyorum.Alaettin Demircioğlu

ibrahim kumbasar
yeni başkanimiza ve yönetim kurulumuza başarilar dilerim

mustafa KOLAY
merhaba sayın yetkili. Bir RİZELİ olarak sitenizi gezip beğendim. çalışmalarınıza başarılar dilerim.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler

 

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top